Skip to content

294 Presidential BlvdPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block221
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 M O1M
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,100
82%
Improvement Value:$2,000
18%
Total Assessment$11,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$566+4.0%
2024$544+9.5%
2023$497+7.2%
2022$463+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook D1553, Page 192

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook D389, Page 295