Skip to content

130-134 2nd AvePaterson, NJ 07514

Industrial

Last Sale Price
$3,250,000
Last Sale Date
May 6, 2015

Property Information

Block2308
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B 1CB 1CB SS
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$996,300
34%
Improvement Value:$1,903,700
66%
Total Assessment$2,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$173,230+3.9%
2024$166,702-0.1%
2023$166,816+7.2%
2022$155,598+5.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,250,000

To:

Sq Ft86,430DeedBook 2640, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$1,650,000
DeedBook D709, Page 64