Skip to content

309-311 5th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block2405
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,202
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
21%
Improvement Value:$198,800
79%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,758+3.9%
2024$12,277+9.5%
2023$11,208+7.2%
2022$10,454+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft3,202DeedBook 2893, Page 107

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2601, Page 274Recorded3/16/2015