Skip to content

125-127 E 23rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block2410
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
17%
Improvement Value:$263,000
83%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,105+3.9%
2024$15,498+9.5%
2023$14,149+7.2%
2022$13,197+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,196DeedBook 4696, Page 34

Property Sale

Sale
$250,205
DeedBook D2144, Page 80

Property Sale

Sale
$250,205
DeedBook D1790, Page 182

Property Sale

Sale
$476,900
DeedBook D1054, Page 222