Skip to content

113-115 E 23rd StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block2410
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
18%
Improvement Value:$193,600
82%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,968+3.9%
2024$11,517+9.5%
2023$10,514+7.2%
2022$9,807+9.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$512,000

To:

Sq Ft3,240DeedBook 4856, Page 121

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook D1990, Page 195

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook D1155, Page 44