Skip to content

166-170 E 26th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block2501
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
38%
Improvement Value:$101,900
62%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+3.9%
2024$8,100+9.5%
2023$7,394+7.2%
2022$6,897+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,401DeedBook 4149, Page 252

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook P124, Page 558