Skip to content

185-187 E 25th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Apr 6, 2016

Property Information

Block2501
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
42%
Improvement Value:$77,000
58%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822+3.9%
2024$6,565+9.5%
2023$5,993+7.2%
2022$5,590+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 2810, Page 72

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook P142, Page 163