Skip to content

209-211 E 25th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$427,950
Last Sale Date
Oct 9, 2007

Property Information

Block2501
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description25 F-2 G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
28%
Improvement Value:$163,200
72%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+3.9%
2024$11,105+9.5%
2023$10,138+7.2%
2022$9,456+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$427,950

To:

Sq Ft2,128DeedBook 1516, Page 16

Property Sale

Sale
$59,200
DeedBook R102, Page 16