Skip to content

182-184 E 26th StPaterson, NJ 07514

Built 1900

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block2501
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
36%
Improvement Value:$114,600
64%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+3.9%
2024$8,722+9.5%
2023$7,963+7.2%
2022$7,427+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,742DeedBook 3089, Page 213

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook D1392, Page 182

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook D1017, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1900