Skip to content

113-115 E 26th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block2506
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
34%
Improvement Value:$97,300
66%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,300+3.9%
2024$7,987+9.5%
2023$7,291+7.2%
2022$6,801+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D1852, Page 25

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook D954, Page 234