Skip to content

272-278 4th AvePaterson, NJ 07514

Industrial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block2506
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage6,052
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
20%
Improvement Value:$442,900
80%
Total Assessment$552,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,170+3.9%
2024$27,109+9.5%
2023$24,748+7.2%
2022$23,084-14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft6,052DeedBook 937, Page 182