Skip to content

311 9th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block2706
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
13%
Improvement Value:$250,600
87%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,674+3.9%
2024$14,121+9.5%
2023$12,891+7.2%
2022$12,024+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft2,952DeedBook 896, Page 161