Skip to content

347-351 9th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block2712
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,741
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
25%
Improvement Value:$205,000
75%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,950+3.9%
2024$13,424+9.5%
2023$12,255+7.2%
2022$11,431+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft3,741DeedBook 2294, Page 231

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook D566, Page 247