Skip to content

254-256 E 17th StPaterson, NJ 07524

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block2811
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CG
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
67%
Improvement Value:$27,800
33%
Total Assessment$83,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,270+3.9%
2024$4,109+9.5%
2023$3,751+7.2%
2022$3,499+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4442, Page 239Recorded12/2/2022

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft840DeedBook 4803, Page 223

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook D231, Page 8