Skip to content

266-268 E 17th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block2811
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 4G
Dwellings2
ZoningI-1
Sq Footage3,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
12%
Improvement Value:$303,300
88%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,557+3.9%
2024$16,896+9.5%
2023$15,424+7.2%
2022$14,387+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,032DeedBook 4975, Page 259

Property Sale

Sale
$492,500

To:

DeedBook D1158, Page 154