Skip to content

274-276 E 17th StPaterson, NJ 07524

Last Sale Date
Mar 8, 2010

Property Information

Block2811
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage943
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
38%
Improvement Value:$53,100
62%
Total Assessment$85,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,356+3.9%
2024$4,192+9.5%
2023$3,827+7.2%
2022$3,570+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook L131, Page 144