Skip to content

251 Franklin StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Oct 22, 2008

Property Information

Block2817
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB 3G
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
12%
Improvement Value:$176,800
88%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,231+3.9%
2024$9,845+9.5%
2023$8,988+7.2%
2022$8,383+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000

To:

Sq Ft850DeedBook 1706, Page 32

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook D986, Page 70