Skip to content

83 Putnam StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block2902
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,965
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
14%
Improvement Value:$121,200
86%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,153+3.9%
2024$6,884+9.5%
2023$6,284+7.2%
2022$5,862+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,965DeedBook 3478, Page 195

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook D1955, Page 6

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook D837, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1900