Skip to content

394 River Street(Unit C001)Paterson, NJ 07524

Built 1935

Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block2902
Lot4
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description626 SF 1 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage626
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,800
7%
Improvement Value:$50,500
93%
Total Assessment$54,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,767+3.9%
2024$2,662+9.5%
2023$2,430+7.2%
2022$2,267+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935