Skip to content

114 Butler StPaterson, NJ 07524

Built 1920

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block2908
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
18%
Improvement Value:$110,300
82%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+3.9%
2024$6,585+9.5%
2023$6,011+7.2%
2022$5,607+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 4616, Page 1

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 2549, Page 254Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$290,500
DeedBook D1598, Page 272

Property Sale

Sale
$290,500
DeedBook D1025, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1920