Skip to content

474-476 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block2908
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage8,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
6%
Improvement Value:$610,100
94%
Total Assessment$646,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,944+3.9%
2024$31,703+9.5%
2023$28,942+7.2%
2022$26,996+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft8,370DeedBook 4350, Page 67

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook D1946, Page 292

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook D1257, Page 117