Skip to content

119 Butler StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Sep 12, 1979

Property Information

Block2911
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
17%
Improvement Value:$118,400
83%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,255+3.9%
2024$6,982+9.5%
2023$6,374+7.2%
2022$5,945+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Sq Ft2,030DeedBook 104, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1900