Skip to content

278 Ellison StPaterson, NJ 07501

Built 1898

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block4313
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
14%
Improvement Value:$124,500
86%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+3.9%
2024$7,070+9.5%
2023$6,454+7.2%
2022$6,020+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft2,086DeedBook 4101, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1898