Skip to content

16 Graham AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block2919
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,054
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
8%
Improvement Value:$246,500
92%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,660+3.9%
2024$13,145+9.5%
2023$12,000+7.2%
2022$11,193+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,054DeedBook 3983, Page 69

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

DeedBook 3020, Page 268Recorded3/23/2017

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook D7936, Page 123