Skip to content

111 Putnam StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block2919
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,335
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
8%
Improvement Value:$264,200
92%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,684+3.9%
2024$14,130+9.5%
2023$12,900+7.2%
2022$12,032+27.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,335DeedBook 4295, Page 92

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,335DeedBook 3653, Page 154Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 2635, Page 88Recorded6/2/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 2513, Page 267Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 2507, Page 15Recorded8/12/2014

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook D1754, Page 43

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook D1028, Page 140