Skip to content

150 Putnam Street(Unit C001)Paterson, NJ 07524

Built 1935

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block2921
Lot10
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1109 SF 3 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,109
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,500
12%
Improvement Value:$80,500
88%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,636+3.9%
2024$4,462+9.5%
2023$4,073+7.2%
2022$3,799+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,109DeedBook 4146, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1935