Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
160-162 Putnam StPaterson, NJ 07524
Last Sale Date
Dec 23, 2014
Property Information
Block2921
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$36,500
21%
Improvement Value:$137,300
79%
Total Assessment$173,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,855 | +3.9% |
| 2024 | $8,521 | +9.5% |
| 2023 | $7,779 | +7.2% |
| 2022 | $7,256 | +3.1% |
Property History
No events match the selected filters.