Skip to content

148 Putnam St(Unit C001)Paterson, NJ 07524

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block2921
Lot9
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 BR 767 SQFT

Assessment

Land Value:$10,600
15%
Improvement Value:$59,800
85%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,587+3.9%
2024$3,452+9.5%
2023$3,151+7.2%
2022$2,939+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D3330, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 2018