Skip to content

171-173 Putnam StPaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block2922
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
13%
Improvement Value:$131,700
87%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,714+3.9%
2024$7,423+9.5%
2023$6,777+7.2%
2022$6,321+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 3758, Page 106

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook D1995, Page 264

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook D1357, Page 216