Skip to content

165 Putnam StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block2922
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 S
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,194
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
14%
Improvement Value:$212,900
86%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,631+3.9%
2024$12,155+9.5%
2023$11,096+7.2%
2022$10,350+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,194DeedBook 4491, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 3925, Page 163Recorded12/10/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook D3491, Page 147

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3491, Page 147

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook D2589, Page 258

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook G111, Page 21