Skip to content

71-73 Keen StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Date
Feb 27, 2008

Property Information

Block3005
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,500
16%
Improvement Value:$73,600
84%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+3.9%
2024$4,320+9.5%
2023$3,943+7.2%
2022$3,678+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900