Skip to content

110 Warren StPaterson, NJ 07524

Built 1900

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block3006
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
18%
Improvement Value:$87,200
82%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+3.9%
2024$5,227+9.5%
2023$4,771+7.2%
2022$4,451+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 4903, Page 295

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 4825, Page 277Recorded12/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900