Skip to content

34 N 6th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$78,517
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block302
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,070
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
16%
Improvement Value:$172,700
84%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424+3.9%
2024$10,032+9.5%
2023$9,158+7.2%
2022$8,542+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$78,517

To:

Sq Ft3,070DeedBook 3378, Page 175

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

DeedBook 2587, Page 267Recorded2/11/2015

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook D715, Page 151