Skip to content

187 River StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Oct 20, 2009

Property Information

Block3101
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage3,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
59%
Improvement Value:$37,800
41%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,667+3.9%
2024$4,491+9.5%
2023$4,100+7.2%
2022$3,824+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft3,000DeedBook 1849, Page 225

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook X168, Page 299