Skip to content

69-71 Montgomery StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block3108
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
17%
Improvement Value:$259,000
83%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,937+3.9%
2024$15,337+9.5%
2023$14,001+7.2%
2022$13,059+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 2495, Page 28Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 2402, Page 290Recorded12/3/2013