Skip to content

117 Governor StPaterson, NJ 07501

Built 1900

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block3113
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
15%
Improvement Value:$97,100
85%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+3.9%
2024$5,619+9.5%
2023$5,130+7.2%
2022$4,785+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 2913, Page 16Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2758, Page 59Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook D1111, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900