Skip to content

413-429 Jelsma PlPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 28, 1997

Property Information

Block3202
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage20,900
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$427,800
71%
Improvement Value:$172,200
29%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,570-23.2%
2024$39,798+9.5%
2023$36,332+7.2%
2022$33,888+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft20,900DeedBook 152, Page 309