Skip to content

429-439 Jelsma PlPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Feb 26, 2007

Property Information

Block3202
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage24,399
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,400
41%
Improvement Value:$501,200
59%
Total Assessment$849,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,287+3.9%
2024$41,656+9.5%
2023$38,028+7.2%
2022$35,471+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft24,399DeedBook 1400, Page 211