Skip to content

172-174 Lafayette StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Jun 5, 1991

Property Information

Block3202
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage985
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
22%
Improvement Value:$75,500
78%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+3.9%
2024$4,746+9.5%
2023$4,333+7.2%
2022$4,041+3.0%
Property History

No events match the selected filters.