Skip to content

147-149 Graham AveHaledon, NJ 07508

Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block3202
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,635
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
8%
Improvement Value:$306,300
92%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,961+3.9%
2024$16,322+9.5%
2023$14,901+7.2%
2022$13,899+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook D1949, Page 67

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook G115, Page 6