Skip to content

137-139 Graham AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block3202
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,487
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,300
8%
Improvement Value:$285,900
92%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,856+3.9%
2024$15,258+9.5%
2023$13,929+7.2%
2022$12,993+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,487DeedBook 4158, Page 173

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook D1820, Page 194