Skip to content

125-127 Graham AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block3202
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
11%
Improvement Value:$174,600
89%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+3.9%
2024$9,600+9.5%
2023$8,764+7.2%
2022$8,175+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,500

From:

To:

DeedBook 3398, Page 200Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook D2110, Page 144

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook D1372, Page 83