Skip to content

245-247 Governor StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$87,900
Last Sale Date
Dec 26, 2017

Property Information

Block3209
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,951
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
12%
Improvement Value:$171,200
88%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+3.9%
2024$9,585+9.5%
2023$8,751+7.2%
2022$8,162+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$87,900

To:

Sq Ft2,951DeedBook 3213, Page 216

Property Sale

Sale
$87,900

From:

To:

DeedBook 3213, Page 216Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook XXXXX, Page XXXXX

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook D1139, Page 239