Skip to content

202 Harrison StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block3211
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
10%
Improvement Value:$195,000
90%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,051+3.9%
2024$10,635+9.5%
2023$9,708+7.2%
2022$9,056+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,442DeedBook 3776, Page 121

Property Sale

Sale
$76,666
DeedBook D1430, Page 78