Skip to content

225 Governor StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 27, 2009

Property Information

Block3211
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,100
19%
Improvement Value:$118,200
81%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,403+3.9%
2024$7,124+9.5%
2023$6,504+7.2%
2022$6,066+41.1%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 1870, Page 269

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D1458, Page 126

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook D644, Page 266