Skip to content

387-393 E 18th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block3301
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,776
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
52%
Improvement Value:$149,000
48%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,896+3.9%
2024$15,297+9.5%
2023$13,965+7.2%
2022$13,026+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft5,776DeedBook 2200, Page 288