Skip to content

105-107 E 11th StPaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 16, 2010

Property Information

Block2905
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage6,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
17%
Improvement Value:$270,000
83%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,559+3.9%
2024$15,935+9.5%
2023$14,547-13.0%
2022$16,721+8.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000

To:

Sq Ft6,600DeedBook 2017, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook D1282, Page 40