Skip to content

457-459 Madison AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block3303
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,579
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
10%
Improvement Value:$213,400
90%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,111+3.9%
2024$11,654+9.5%
2023$10,639+7.2%
2022$9,924+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500

To:

Sq Ft2,579DeedBook 4184, Page 180

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook D765, Page 118