Skip to content

429-431 Madison AvePaterson, NJ 07524

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block3303
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage2,118
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$151,800
88%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+3.9%
2024$8,423+9.5%
2023$7,690+7.2%
2022$7,173+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,118DeedBook 4733, Page 161

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 2437, Page 271Recorded3/4/2014