Skip to content

387-393 11th AvePaterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block3315
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 2G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage6,693
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
16%
Improvement Value:$376,400
84%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,785+3.9%
2024$21,926+9.5%
2023$20,017+7.2%
2022$18,671+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 3709, Page 73Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook Q117, Page 567